Maliarsky štetec sa zvyčajne vyrába upnutím štetín na rukoväť s objímkou . Sú dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch a materiáloch. Hrubšie sa používajú na vypĺňanie a tenšie na detaily. Môžu byť rozdelené na štetce pre dekoratérov používané na maľovanie a zdobenie a štetce pre umelcov používané na vizuálne umenie .
Štetce používali ľudia už v paleolitickej ére asi pred 2,5 miliónmi rokov na nanášanie pigmentu .
Štetiny môžu byť prírodné alebo syntetické. Ak sú vlákna syntetické, môžu byť vyrobené z polyesteru, nylonu alebo zmesi nylonu a polyesteru. Vlákna môžu byť duté alebo plné a môžu byť zúžené alebo nezúžené. Štetce so skosenými vláknami poskytujú hladší povrch.
Rôzne druhy štetcov sa líšia nielen svojou veľkosťou, ale aj druhom vlasu, tvarom, usporiadaním vlasu alebo štetín. V zásade štetce delíme na ploché a okrúhle (podľa prierezu). Tvar je určený usporiadaním vlasu alebo štetín v zdere.
Ploché môžu byť buď v jednej rovine, šikmé a tzv. ‚mačacie jazýček‘, okrúhle sú najčastejšie najdlhšie v strede zväzku, ázijské sú ale niekedy konštruované opačne, tzn. najdlhší vlas je na kraji (lepšie potom aj silný namočený štetec urobí špičku). Špeciálne druhy natieračských štetcov môžu byť aj zahnuté na natieranie ťažko prístupných plôch (napr. za telesami ústredného kúrenia), jedná sa o tzv. štetce ‚zároháčky‘.