Prírodné štetce

Vo výtvarnom umení sa používa množstvo typov štetcov, ktoré sú vhodné pre rôzne druhy farieb, vrátane štetcov na akvarel, štetce pre akrylové a olejové farby. Pochopenie rozdielu medzi tvarom, tvrdosťou a materiálom štetín môže umelcom pomôcť zmeniť ich štetec na čarovný prútik a vytvoriť tak nádherné umelecké diela. Prírodné štetce pozostávajú z akejkoľvek štetiny, ktorá pochádza priamo zo zvieracích chlpov, najčastejšie z kozy, vola, prasaťa, veveričky alebo soba. Niektoré prírodné vlasy sú vyrobené z mäkkých štetín, ako sú sobolie alebo štetce z vlasov veveričky s mäkkými okrajmi, ktoré sú ideálne na maľovanie akvarelom.

Najkvalitnejšie prírodné štetce na akvarel sú štetce Kolinsky. Majú jemné chĺpky a perfektne zadržiavajú vodu, ale nemali by sa používať s akrylovými farbami.

Rovnako ako štetce na maľovanie z volských chlpov, aj kefa z bravčových štetín má zvyčajne tuhé štetiny pevne zabalené v štetci a možno ich použiť na akvarelové alebo olejové farby, ale nemali by sa používať s akrylovými farbami. Väčšina prírodných vlasov Filbert alebo ploché štetce sú vyrobené s týchto vlasov.

Okrem toho kúpa širokých plochých štetcov vyrobených z prasacej srsti je ideálna na natieranie väčších plôch kvôli  schopnosti rovnomerne uvoľňovať farbu. Vedzte, že aj pri správnej starostlivosti sa vlasy štetcov časom opotrebujú.

Štetce na maľovanie z volským vlasom má veľmi dlhé štetiny a tento plochý štetec sa dá použiť ako štetec na konečnú úpravu, napríklad na natieranie dvierok kuchynských skriniek.

Maľovanie prírodným štetcom je luxus, ktorý sa oplatí, a hoci si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, môže vydržať desaťročia a serióznym umelcom sa oplatí investovať.