Patina, hrdza a kovový efekt

Patina, hrdza a kovový efekt sú techniky dekorovania povrchov, ktoré vám umožnia vytvoriť nezvyčajné, ojedinelé, originálne dekorácie pôsobiace starým, ošúchaným vzhľadom pri patine a hrdzi. Imitáciu dokonalého kovového povrchu docielite použitím tekutého kovu.

Rust Effect paint set

Hrdzavý efekt, set farieb – Rust effect paint set. Tento set akrylových farieb na dosiahnutie hrdzavého efektu aplikujte na predmety od svetlejšieho odtieňa k tmavšiemu, aby ste dosiahli požadovaný efekt. Okraje škvŕn rozmažte mokrým štetcom. Výsledkom je naozaj realistický hrdzavý efekt na dekorovaných predmetoch.

Tektutá hrdza

Tektutá hrdza od Pentart je roztok, ktorý spôsobuje zhrdzavenie kovových predmetov. Je možné ho aplikovať na  akýkoľvek povrch, roztok po nanesení do 24 hodín sám zhrdzavie.

Rust Effect set

Rust effect set alebo sada na hrdzavý efekt obsahuje produkty na vytvorenie efektu hrdze na kovových a iných materiáloch. Na lepivý základ (vytvorený podkladovými pastami, lepidlami, akrylovými farbami) nasypeme hrdzavý prášok a ten následne kvapkáme tekutými reagentmi z balenia. Reagenty postupne vytvoria hrdzavý efekt na nasypanom prášku. Každý reagent vytvára iné zafarbenie výsledného hrdzavého efektu aby bol dosiahnutý efekt čo najviac prirodzený. Odporúčame ich teda pri nanášaní vzájomne miešať.

Patina liquid

Syntetická antikovacia tekutina na dosiahnutie starého vzhľadu. Vhodná na prifarbenie dekorovaného povrchu, resp.
na zvýraznenie plastických prvkov a praskliniek jemnolinkového krakelovacieho laku. Povrch jemne pretrime handričkou
namočenou v patine. Prebytočnú patinu možno z povrchu zotrieť terpentínovým riedidlom.

Patina Effect set

Táto patinovacia sada obsahuje Patinu efektové činidlá a zlatý patinovací prášok na vytvorenie dokonalého efektu patiny na vaších dekorovaných predmetoch. Do podkladovej vrstvy vsypte patinovací prášok (napríklad podkladová pasta alebo samolepiace lepidlo Pentart). Pomocou štetca vtlačte prášok do ešte vlhkého podkladu a pokvapkajte striedavo patinovacími činidlami. Každé činidlo vytvára iný farebný efekt.

Patina Effect paint set

Pomocou tejto sady akrylových farieb dokážate imitovať vzhľad patiny na povrchu predmetu. Skúste natrieť povrch antickou medenou a metalickou akrylovou farbou. Po uschnutí na ne nanesite striedavo tieto matné akrylové farby v rôznych odtieňoch, ale tak aby sme metalickú farbu neprekryli úplne. Odtene môžeme aj zmiešať, kým sa nedostaví, želaný efekt.

Iron paste

Minerálna pasta (Iron paste) s obsahom oxidu železitého prináša možnosť napodobniť rôzne kovové a hrdzavé povrchy. Pastu nanášate na zvolený povrch štetcom alebo špachtlou, vhodná je aj do túb s aplikátorom. Po dokončení ju môžete pretrieť voskovou pastou alebo pastou s antickým efektom.

Liquid metal

Tekutý kov (liquid metal) od Pentart je syntetická farba s vysokým obsahom pigmentov na imitáciu dokonalého kovového povrchu. Na konečné prelakovanie odporúčame použiť syntetický lesklý lak. Štetce čistíme terpentínovým riedidlom. Pred použitím je potrebné farbu dobre pretrepať.